Choinka 45 cm

Główną ozdobą świąteczną jest choinka, nie idzie to kwestii. Wszyscy albo przed świętami, bądź w Wigilię przyozdabiamy świąteczne drzewko kolorowymi ozdobami, światełkami i łańcuchami, nie rzadko wieszamy na niej zarówno ciastka a indywidualnego sposobie słodycze, które później najmłodsi z myślą podjadają. Czy jednak kiedykolwiek zastanowił się ktoś, która istnieje sprawa choinki i dlaczego jest tak ważna w świątecznej tradycji?

Istnieje dużo teorii, które traktują o tym, skąd zachowała się tradycja świątecznego drzewka. Odpowiadam one między innymi, że przystrajanie drzewka jest zaszłością po świętowania dnia zmarłych w Rzymie, inne że to symbolika rajskiego drewna w Edenie. Zaś w mało bliższych nam czasach wielkim zwolennikiem dekorowania iglaka w momencie przedświątecznym był Martin Luther, właśnie łącząc się do nauki, iż przystrajanie drzewka w papierowe ozdoby i jabłka będzie symbolizować ponowne złączenie się pracownika z Bogiem. System ten już rozpowszechnił się na cały świat. Można to powiedzieć, że teraz nie lecz w Polsce, ale plus i drugich krajach Europy zaś w Ameryce na święta przystraja się choinki dzięki niemieckiej inicjatywie.

Obecnie odeszło się już od tradycyjnego przystrajania świątecznego drzewka w segmenty papieru i jabłka, ubierając choinki w kolorowe bombki, łańcuchy i światełka. Zresztą wyłącznie na powierzchni ostatnich 30 lat można dostrzec sporą przeróbkę w popularności choinkowej. Tak więc, były bardzo często spotykanym zjawiskiem było przystrajanie drzewka w wiklinowe ozdoby, łańcuchem przeważnie były własnoręcznie wykonane łączone ze sobą obręcze z kolorowego papieru, natomiast oświetlenie były świeczki przymocowywane za pomocą specjalnych klipsów, (kiedy można się łatwo domyślić, nie trudno było wtedy o pożar). Następnie wiklinowe ozdoby istniały w decydującej mierze zastąpione bombkami imitującymi wyglądem zwierzęta lub zabawki, oraz jako dodatek istniały tak zwane anielskie włosy, czyli wiszące srebrne czy złote cienkie sznureczki oraz strzępki waty, które planowały być integrowane ze śniegiem. Teraz, jak wiadomo, rozmaitość wzorów oraz kolorów świątecznych ozdób jest mocna do określenia, jednakże w pierwszej mierze dominują odcienie złota, czerwieni oraz zieleni, jakie są utożsamiane ze świętami.

Przez lata historia choinki, tak toż kiedy typy, doświadczała zmian w dziedzinie trendów zajmujących jej przystrajania. Jednakże nie zmieniło się to, iż od momentu ubrania pierwszej w spraw choinki przez Luthera, system ten dużo głęboko zakorzenił się w kulturze świątecznej i twórzmy możliwość, że nieprędko przeminie.