Kasa fiskalna a drukarka fiskalna

Obowiązkiem podatnika jest zaprogramowanie tak zwanej bazy towarowej na kasie fiskalnej. Można tego osiągnąć sam lub używając z dopłat serwisu. Kasa fiskalna sklep powinna pamiętać zaprogramowaną bazę towarową, która wybiera między innymi nazwy poszczególnych artykułów natomiast pomocy, które przedsiębiorca ma w sprzedaży. Tak precyzyjnie nadane firmy są drukowane zarówno na oryginale, jak i na kopii paragonu fiskalnego.

Niestety przepisy prawne nie są w ostatniej myśli na tyle sprecyzowane by nie nastręczać trudności użytkownikom kas fiskalnych. Wielu z nich nie chce zbytnio rozbudowanej bazy towarów, a jednocześnie wolałoby uniknąć problemów z urzędem podatkowym. Urząd skarbowy może okazać braki w programowaniu kasy fiskalnej, gdy nazwy sprzedawanych produktów czy pomocy nie będą odpowiednio sprecyzowane.

Wprowadzając nazwy do bazy towarowej trzeba liczyć na uwadze możliwości sprzętowe posiadanej kasy fiskalnej. Poszczególne modele kas fiskalnych, mają różną liczbą znaków, jakie można wprowadzić. Minister Finansów uważa na ostatnie, by każdy zastosowany opis produktu lub usługi, zezwalałby na jego/jej identyfikację. Zbyt ogólne określenia nie odpowiadają wymogom prawnym w dziale bycia bazy towarowej kasy fiskalnej.

Kwestie pojemności bazy produktów natomiast pomocy kasy fiskalnej szczególne dotyczą tych przedsiębiorców, którzy sprzedają wiele różnych towarów, bądź podają zróżnicowane usługi. Im nic materiałów także pomocy, tym sporo pracy do zaprogramowania w bazie towarowej oraz tymże wyraźniejsza jest chciana pojemność bazy lokalowej kasy fiskalnej. I jak wiemy, rozporządzeniem z dnia 14 marca 2013 r. w myśli kas rejestrujących określa, że "paragon fiskalny powinien wynosić m.in. nazwę towaru lub usługi zezwalającą na odpowiednią ich identyfikację". Ma zatem na planie eliminację sytuacji, w jakich podatnicy będą służyć nazwami określonych liczb produktów/usług, natomiast nie nazwami jednostkowych produktów/usług.

Podsumowując, tworząc bazę towarową kasy fiskalnej trzeba nauczyć się z niewielu kolorami w ostatniej myśli, i przede wszystkim z wymogami prawnymi. Notoryczne ich nierobienie, kontrola urzędu skarbowego z pewnością godziły się z nieprzyjemnymi konsekwencjami, których wszystek przedsiębiorca chciałbyś uniknąć. Nieco mniej restrykcyjne są przepisy wobec średnich przedsiębiorstw, na przykład wobec osiedlowych sklepików, które nie muszą bardzo dokładnie precyzować nazw oferowanych produktów, na przypadek nie jest chciane stosowanie nazw bułka pełnoziarnista czy drożdżówka z makiem, a wystarczy bułka, drożdżówka, tak z wskazaniem odpowiedniej stawki podatku za dany towar.