Oswietlenie awaryjne czas dzialania

Systemy oświetlenia awaryjnego mają niezwykle prestiżową działalność w przemyśle. W halach produkcyjnych, gdzie pracownicy obsługują maszyny posiadające dostępne części ruchome, w sukcesie nagłego braku oświetlenia mogą oni zostać trwale okaleczeni, a nawet że stać zagrożone ich życie. W sezonie utraty zasilania elektrycznego, urządzenia co prawda przestaną działać, ale silniki rozpędzone do wielkich obrotów zatrzymają się dopiero po paru sekundach od przerwania wpływu prądu.

Nawet w niniejszych maszynach, gdzie zastosowano systemy automatycznie hamujące pracę ruchomych elementów po odłączeniu napięcia, ich zatrzymanie niemal zupełnie nie jest szybkie. Aby uniknąć takim zdarzeniom należy używać systemy oświetlenia awaryjnego. Liczą się one na nowe typy, ale zadaniem każdego spośród nich stanowi utrzymanie oświetlenia pomieszczeń przez jakiś czas po zaniku zasilania. Dzięki temu pracownicy mogą bezpiecznie zatrzymać maszyny, oraz w razie towarzyszącego pożaru - łatwo opuścić budynek.

SpartanolSpartanol. Massalaitteet

Najpopularniejszym systemem oświetlenia awaryjnego, stosownego nie właśnie w sektorze ale zarówno w pokojach mieszkalnych, są specjalne oprawy oświetleniowe. Oprawwa oświetlnia awaryjnego posiada wbudowany mały akumulator, który magazynuje energię elektryczną w terminie codziennej pracy instalacji. W czasie nagłego zaniku napięcia, specjalny układ elektroniczny przełącza zasilanie oprawy na energię z akumulatora. Do czasu wyczerpania się baterii światło jest włączone. System opraw ma nie pewne wady, jakimi jest kierowanie małych akumulatorów, starczających na zaledwie kilkadziesiąt, a czasem tylko kilkanaście minut działania oświetlenia.

Nowy sposób możliwy do podawania w przemyśle polega na wygospodarowaniu dodatkowego pomieszczenia, gdzie zostają zainstalowane duże akumulatory i programy sterujące. Można też użyć generatora, dzięki czemu nie tylko oświetlenie awaryjne będzie mogło robić wiele godzin, ale energię będzie ważna także dać do nowych urządzeń, na przykład komputerów czy niektórych maszyn.